Zespół pałacowo-parkowy

Zespół pałacowo-parkowy

Katowicka 2

Lata 1920-1935 , Tychy - pałac i wejście do parku (Brauerei-Park). Źródło: Fotopolska
Lata 1920-1935 , Tychy – pałac i wejście do parku (Brauerei-Park).
Źródło: Fotopolska

Historia Pałacu
Pałac w Tychach został wzniesiony w 1685 roku jako dwór myśliwski książąt pszczyńskich z rodu Promnitzów. W latach 1766-1782 książę pszczyński Friedrich Erdmann von Anhalt-Köthen-Pleß zlecił jego rozbudowę, która nadała obiektowi formę rezydencji pałacowej.

Po wybudowaniu zameczku myśliwskiego w Promnicach funkcje pałacu w Tychach zmalały i został on przekazany na potrzeby urzędu leśnego. W XIX wieku Hochbergowie ufundowali wokół obiektu Park Browarniany, który zyskał funkcję kulturalną i rekreacyjną.

W czasach komunistycznych w budynku pałacu funkcjonowało przedszkole, później dom kultury.

W wyniku przeprowadzonego przetargu w dniu 27 września 2004 na zagospodarowanie nieruchomości, dzierżawcą zostało przedsiębiorstwo Browary Restauracje Spiż, które zamierzało urządzić w nim restaurację i hotel wraz z produkcją piwa. Dzierżawca 22 stycznia 2007 uzyskał decyzję, która ustalała warunki zabudowy. Pałac w grudniu 2007 przestał należeć do przedsiębiorstwa Browary Restauracje Spiż.

24 lutego 2009 został ogłoszony przetarg na sprzedaż Zespołu pałacowo-parkowego[2]. 8 maja 2009 właścicielem nieruchomości stała się tyska firma Synergia. Firma chce tu urządzić centrum konferencyjno-hotelowe, a w piwnicach ma być piwne spa.